2013. január 13., vasárnap

A pintyek:


Az ezüstcsőrű pinty

Az ezüstcsőrű pinty nagyon békés természetű más madarakkal és fajtársaival szemben is, ezért is esett rájuk a választásom.

Kép
Sikerült beszereznem három pár afrikai ezüstcsőrű pintyet, melyeket hamarosan tenyésztésbe is fogtam. Az egyik pár egy kb. 90*70 cm alapterületű, 80 cm magas röpdébe került egy pár japán sirályka és egy pár kákapinty társaságában. A másik két pár 45*32*45 cm-es kalitkákba került. 1-2 napon belül fészeképítésbe kezdtek. Félig nyitott pintyodut helyeztem fel nekik, de később az odu nyílásának még kb. felét eltakartam, így csak egy 4*5 cm-es bebújónyílást hagyva. Megfigyelésim szerint így nagyobb biztonságban érezték magukat és nem ugráltak le minden kis zajra a tojásaikról. Fészekanyagként dísznád bugáját kapták szálakra szedve.

Kép
Ebből igen nagy szorgalommal megépítették takaros, gömbölyű fészkeiket. A hímek a fészekanyag hordása közben néha időt szakítottak násztáncukra is: egy szállal a csőrükben szökdécselve, énekelve egyre közelebb férkőztek a tojókhoz. Amikor a tojók lelapulva, farkukat rezegtetve válaszoltak, a hímek hirtelen elejtették a szálat csőrükből és egy pillanat alatt megtörtént a párzás.
A hímek (és csak a hímek) kellemes, halk hangon énekelnek, de mindegyik egy kicsit másképpen. Így akár hangjuk alapján is meg lehet különböztetni őket.
Az egyik kalitkás párnál elég későn, 14 nap elteltével lett csak meg az első tojás. (A többieknél ez 4-5 nap volt csupán.) Később bebizonyosodott, hogy messze a legjobb eredményeket ez a pár produkálta (rendszerint 4 tojást raktak és mindet ki is költötték, fel is nevelték). A harmadik tojás lerakását követően kezdetét vette a költés. Eleinte még a kisebb-nagyobb zörejekre kijöttek a fészekoduból és elég nehezen mentek oda vissza, később azonban egyre nagyobb buzgalommal ülték tojásaikat és a fészek ellenőrzését is szinte sirálykákhoz hasonlóan jól türték. 14 nap kotlás után keltek ki a fiókák. Már ekkor látható volt a kicsiken, hogy később milyen színűek lesznek, mivel a  vadszínűek és a fekete hasúak egészen sötét bőrszínűek, míg a barna, sötéthasú barna színváltozatok sokkal világosabbak. Az inok bőrszíne szinte rózsaszín, szemük piros.
Normál színű fiókák:
Kép

Sötéthasú barna fióka:
Kép


Barna és normál színű fióka:
Kép


Ino és normál színű fióka:
Kép
A kicsik gyűrűzése 5-7 napos korban történt meg, 2,2mm-es gyűrűvel. Főtt tojásos lágyeleséget és fürtöskölest csak a fiókák 4-5 napos korától kezdve fogadtak el a szülők egyre nagyobb mennyiségben.
14-15 napos korban már a mell és a hastollazatuk is kezd kifejlődni, a színváltozatoknál ilyenkor már eldönthető, hogy a sötét bőrszínűek közül melyikek lesznek feketehasúak vagy vadszínűek illetve a világos bőrszínűek közül melyek lesznek sötéthasú barna vagy barna színűek. A vadszínűeknek a hasa világos, a feketehasú színváltozatoknál viszont már ekkor is sötét. Felülről nézve azonban különbség nincs. Ugyanúgy a barna színűek hasa is világos, míg a sötéthasú barna színű fióka egyöntetű sötétebb színárnyalatú már ebben a korban is. Az ino madár könnyen megkülönböztethető fehér tollairól.


Feketehasú fióka:
Kép


Normál fióka:
Kép
A fiókák eleségkérő hangja ekkor már egyre hangosabbá vált. 19 napos korban már nézelődtek a kicsik az odunyílásból, 20-21 naposan kirepültek. Először még kicsit botladozva közlekedtek és csak 1-2 órát töltöttek az odun kívül, majd visszabújtak a fészekbe. (Ebben a korban a fiókák nagyon ijedősek és igen kicsik, néha előfordult, hogy a kalitka rácsai között kibújtak.) Később egyre több időt töltöttek az odun kívül, de az estéket mindig a fészekben töltötte az egész család. Fokozatosan a fürtös kölest és a magkeveréket is kezdték csipegetni, de szüleiktől még rendszeresen kunyeráltak pár falatot egyre nagyobb hanggal követelőzve. 
A kirepüléstől számított 14. napon leválasztottam őket. Szüleik ekkor már lerakták a következő fészekalj első tojásait. A vadszínű fiatalok szinezete ugyanolyan, mint az idősebbeké, annyi különbséggel, hogy oldalukról hiányzik a halványbarna sávozás és farkuk széle kétoldalt világosbarnával szegett. Az első vedlésig így még megkülönböztethetők szüleiktől.
Már átvedlett normál színű madár farka:
Kép
Fiatal normál színű madár farka:
Kép
A fiatal hímek 1,5-2 hónapos korban kezdenek énekelni, először még igen halkan, később egyre hangosabban.

Tartásuknál figyelembe kell venni, hogy télen sem csökkenhet a hőmérséklet 10 °C alá, különösen a színváltozatok nagyon érzékenyek. Az ino-nál azt is tapasztaltam, hogy ajánlatos pár nappal később leválasztani, mint társait és általában több odafigyelést igényelnek.

22 napos ino fióka: 
Kép
  
Aki ezek után kedvet kapott e kedves madárkák tartásához, annak sok sikert kívánok!
                                                                                                               
     
A zebra pinty:

Hazánkban a hullámos papagáj után a zebrapinty a leggyakrabban tartott szobamadár. A nem kellő gondossággal összeállított tenyészpároknak gyakran kel ki tollhibás, lábhibás, csőrhibás utódja, ami egyértelműen a szakszerűtlen tenyésztés következménye.

A zebrapinty tartása

Ahogy a kedvtelésből tartott díszmadarak többségét, a zebrapintyeket is leggyakrabban kalitkában helyezzük el.
A díszállat-kereskedések a változatos formájú, anyagú, színű és méretű kalitkákat kínálnak. A választásnál figyelembe kell venni, hogy a zebrapinty nagy mozgásigényű, ezért egy párnak a minimálisan 50x40x30 cm-es kalitka javasolható. Ideális esetben a kalitka téglalap alakú, magassága kisebb legyen, mint a hossza.
Mivel a pintyek igen csak szemetelnek, ezért előnyös lehet az üvegbetétes kalitka. Praktikus továbbá, ha a kalitka alja tálcás, így könnyebben tisztítható. Hozzá kell tenni, hogy szinte már az összes mostanság kapható kalitka ilyen.


pinty-az-agon
Zebrapinty


Az ajtónak akkorának kell lennie, hogy be tudjunk nyúlni, és könnyen meg tudjuk fogni szükség esetén a madarakat. Szükséges továbbá egy másik nyílás is, ahová a fürdetőt tudjuk felhelyezni, illetve egy harmadik, ahová a zebrapinty fészkét tudjuk illeszteni.
Ha mégsem kalitkába, hanem röpdében  vagy madárszobában  tartjuk a pintyeket, figyelni kell arra, hogy ne zsúfoljuk túl az állományt. Mivel a méret ezekben az esetekben engedi, faágakat is behelyezhetünk madaraink szórakoztatására. Kalitkában pedig ülőfával oldhatjuk meg, hogy legyen hova le-és felszállniuk, illetve csak pihenniük. A röpdében vagy a madárházban más, békés természetű madarakkal együtt is tarthatjuk a zebrapintyeket.
A lakásban, kalitkában tartott zebrapintyeket jó időben kihelyezhetjük a teraszra, vagy kitehetjük őket a kertbe, természetesen szélvédett, árnyékos, más háziállatok számára nem elérhető, biztonságos helyre.

A zebrapinty gondozása 

Az etető- és itatótálakat általában műanyagból készítik. Régebben üveg, sőt porcelán etető-és itatóedényekkel is találkozhattunk, de ez már a múlté.
A zebrapintyek gondozásához praktikus az automata etető-és itató berendezés, mely az állatok fogyasztásának mértékében adagolja a táplálékot. Higiéniai szempontból is ideális az automata itató, mivel zárt, így nem szennyeződik benne a víz. Akár 2-3 napra előre is fel lehet tölteni a kívánt mennyiséggel.
A zebrapintyek szeretnek fürdeni. Gyakorta naponta többször is fürdenek, ezért mindenképpen biztosítsunk számukra megfelelő alkalmatosságot ehhez. A díszállat-kereskedésekben kapható műanyag fürdető edényt tiszta szobahőmérsékletű csapvízzel töltsük fel. A rendszeresen tisztításról és vízcseréről ne feledkezünk el!

Etetés és itatás

zebrapinty rendkívül igénytelen szobamadár, alaptakarmányát muharmagból, fehérkölesből, vöröskölesből és fénymagból álló keverék képezi. Nagyon szívesen fogyasztja a zöldségeket: salátalevelet, tyúkhúrt, spenótlevelet, sárgarépa- és petrezselyemzöldet stb., melyeket mindig kicsit fonnyasztva adagoljuk! Időnként megkínálhatjuk főtt tojással vagy sajttal is, ezeket reszelve szokás adni.Vidám természetű, élénk mozgású, szívesen fürdik.


zebra-pintyek
Ahogy a kedvtelésből tartott díszmadarak többségét, a zebrapintyeket is leggyakrabban kalitkában helyezzük el.


A táplálás a házi kedvencek tartásának egyik legfontosabb része. Ha tisztában vagyunk az adott fajta táplálkozási szokásaival és igényeivel, valamint számukra biztosítjuk is azokat, akkor nagy valószínűséggel ebből nem fog egészségügyi probléma adódni.
zebrapinty táplálékának négy fő alkotóeleme van.
  • magok, magkeverékek
  • zöldeleségek
  • lágyeleségek
  • ásványi anyagok

    Magok, magkeverékek

    A magkeverékek legfontosabb részét képezi a muharmag és a fénymag. Fontos továbbá a köles is, ami lehet fehér vagy vörös. A fehér azért jobb a madár számára, mert puhább a héja, így könnyebben tudja meghámozni. A díszállat-kereskedésekben kapható magkeverékek ezeken kívül még más magokat is tartalmaznak, a zebrapinty számára ideális arányban.
    A fent említett összetevőkből /ha otthon akarjuk összeállítani a táplálékot/ a következő aránnyal kell számolni:
    • 20% köles
    • 60% muhar
    • 20% fénymag
    A zebrapintyek kedvelt csemegéje a fürtös köles. Ezt felakaszthatjuk a kalitkára (kb. 20 cm hosszú) és a madarak kedvükre csipegethetnek belőle. Külön jó benne, hogy a természetes táplálékszerzéshez hasonlóan juthatnak így hozzá madárkáink e finom csemegéhez.
    Nagyon fontos, hogy ne etessünk régi, poros esetleg gombás magvakat a madarakkal, mert az komoly betegségek kialakulásához, esetleg pusztuláshoz is vezethet. Mindig azonos, megbízható helyről vásároljuk az eleséget.

    Zöldeleségek

    Rendszeres etetésük nagyon fontos. A téli hónapokban a magokat is kicsíráztathatjuk, így pár nap alatt vitamindús zöldeleséget kaphatunk. Nyáron, amikor könnyen hozzáférhetünk a zöld növényekhez, részesítsük előnyben a tyúkhúrt, salátát, parajt és a pásztortáskát. Gyümölcsöt, zöldséget is adhatunk a zebrapintyeknek, például egy szelet jól megmosott almát, vagy sárgarépát tehetünk a kalitka rácsai közé.

    Lágyeleségek

    Nem feltétlen fontosak, de változatosabbá tehetjük velük pintyeink étrendjét. Főtt tojást összetörünk, belekeverünk egy kis darált kekszet vagy reszelt sárgarépát, amit hígíthatunk egy kis tejjel, és máris kész a kiváló lágyeleség. Vigyázzunk azonban, hogy a romlásveszély miatt egyszerre csak kis adagot tegyünk ki a madaraknak, a maradékot pedig tároljuk hűtőben!


    sok-pinty
    A lakásban, kalitkában tartott pintyeket jó időben kihelyezhetjük a teraszra vagy kitehetjük őket a kertbe


    Ásványi anyagok

    Egyes ásványi anyagok a szervezet számára nélkülözhetetlenek. Zebrapintyeknek nagyon fontos a megfelelő kálcium (Ca) és foszfor (P) ellátottság, hasznosulásukhoz pedig a D3 vitamin elengedhetetlen. Természetesen lehet kapni előre összeállított ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmazó keverékeket -ez igen praktikus-, de ha mi szeretnénk előállítani arra is van lehetőség. A főtt tojás héját szárítsuk, majd zúzzuk porrá, majd keverjük bele az eleségbe. A kalitka aljára szórt homokkal is megfelelő eredményt érhetünk el.
    Ez az eredetileg Ausztráliában élő, 11-12 cm nagyságú, tetszetős külsejű madárka a háziasításnak köszönhetően olyan változatos színekben jelenik meg manapság a szaküzletekben, hogy a tájékozatlan madárkedvelő igencsak meghökken és elcsodálkozik rajta. Ma már a kontyos változat sem ritkaság.

    Zebrapinty pár

    Nincsenek megjegyzések:

    Megjegyzés küldése